Menu

Nie tylko auta osobowe. Jakie środki trwałe można wziąć w leasing?


Leasing w firmie, zwykle kojarzony jest z pojazdami mechanicznymi. Dość często bowiem auta osobowe, samochód dostawczy, czy też autobus w przypadku firm transportowych i przewozu osób. Ale czy leasing dotyczyć może jedynie samochodów? Zobaczmy jakie środki trwałe można wziąć w leasing?

 

Leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w ramach której jedna strona – leasingodawca przekazuje drugiej stronie – leasingobiorcy, prawo do korzystania z danej rzeczy na określony w umowie czas za ustalone opłaty ratalne. Dzięki umowie leasingu leasingobiorca nie musi kupować składnika majątku trwałego celem jego użytkowania, ma możliwość rozliczenia podatku VAT (tarcza podatkowa) oraz optymalizuje obciążenia podatkowe.

Jakie środki trwałe można wziąć w leasing? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedmiotem umowy leasingowej mogą być środki trwałe, a leasingować można nie tylko auta osobowe. Środki trwałe, które można wziąć w leasing na potrzeby prowadzonej działalności, można podzielić według kategorii na samochody osobowe i dostawcze, transport ciężki, maszyny budowlane, rolnicze i leśne oraz maszyny przemysłowe, w tym maszyny poligraficzne, maszyny do metalu, do drewna czy maszyny do tworzyw.

Jakie maszyny budowlane i przemysłowe podlegają umowie leasingowej? 

Wśród maszyn tzw. transportu ciężkiego, przedmiotem leasingu mogą być samochody ciężarowe powyżej 3,5 t, ciągniki siodłowe, autobusy, jak również przyczepy i naczepy, a także pojazdy specjalistyczne.

 

Do maszyn mogących podlegać umowie leasingu zalicza się też nowe i używane maszyny budowlane (np. koparki, ładowarki, spychacze, itp.), nowe i używane maszyny drogowe (np. walce, frezarki, układarki, itp.), a także maszyny do robót ziemnych (np. dźwigi, żurawie, wiertnice, itp.) oraz pozostałe maszyny i urządzenia budowlane.

 

W branży rolniczej, przedmiotem leasingu mogą być np. kombajny, ładowarki, przyczepy oraz agregaty uprawowe czy prasy do belowania. W leśnictwie zaś, dużą popularnością cieszą się finansowane za pomocą leasingu różnego rodzaju maszyny i urządzenia leśne, w tym harwestery, forwardery, a także przyczepy zrywkowe, skiddery czy też rębaki. 

Jakie maszyny poligraficzne i drukarskie można leasingować? 

Przedmiotem umów leasingowych w ramach kategorii maszyn poligraficznych mogą być maszyny do druku cyfrowego, maszyny do offsetu, fleksodruku czy plotery.

 

Poza maszynami drukarskimi, budowlanymi czy też maszynami rolniczymi, można leasingiem objąć wypalarki laserowe i plazmowe, tokarki, frezarki, giętarki, prasy krawędziowe, czyli niemal każdy inny specjalistyczny sprzęt służący do obróbki metalu. Do innych specjalistycznych maszyn, które mogą być leasingowane, należą również maszyny i urządzenia do tworzyw sztucznych, jak np.: wtryskarki, linie produkcyjne oraz maszyny i urządzenia do recyklingu. 

 

Jak widać możliwości leasingowania środków trwałych, jest naprawdę sporo. Poza wymienionymi kategoriami pojazdów i maszyn, umowa leasingowa może być zawarta na różnego rodzaju maszyny specjalistyczne i różnego rodzaju linie technologiczne. Co ważne, nasze umowy leasingowe wyróżnia szczególnie długi okres leasingu nawet do 120 miesięcy oraz brak opłaty wstępnej. Jako jedna z nielicznych firm umożliwiamy finansowanie maszyn z zagranicy oraz leasing maszyn 15-letnich zarówno w złotówkach, jak i w euro.


Wróć

ikona facebook
ikona facebook