Menu

Czy przedsiębiorca może odliczyć VAT od pojazdu wziętego w leasing?


Możliwość odliczenia podatku VAT od pojazdu wziętego w leasing to tylko jedna z zalet takiej formy finansowania auta. Sprawdź, na czym polega odliczenie VATu, jakie są formy rozliczania, a także jakie są pozostałe zalety leasingu samochodu.

Kiedy można odliczyć 50%, a kiedy 100% podatku VAT od pojazdu wziętego w leasing?

Zgodnie z polskim prawem, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT od pojazdu wziętego w leasing. Wysokość odliczenia zależeć będzie od formy użytkowania pojazdu osobowego w danym przedsiębiorstwie.

 

I tak 100% podatku VAT od leasingowego auta odlicza się, jeśli samochód służy jedynie do celów służbowych i jest zgłoszony jako firmowy do urzędu skarbowego. W takim przypadku osoba leasingująca pojazd zobowiązana jest do prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, a także powinna opracować regulamin korzystania z pojazdu i przedstawić go pracownikom w firmie.

 

Z kolei możliwość odliczenia 50% podatku VAT przewidziana jest dla leasingujących samochód na potrzeby firmowe oraz na użytek prywatny. Wówczas nie istnieje konieczność zgłaszania pojazdu do Urzędu Skarbowego lub prowadzenia szczegółowego rejestru.

 

Ponadto VAT od pojazdu wziętego w leasing można rozliczyć na dwa sposoby, w zależności od formy jego finansowania:

  • w postaci jednorazowego odliczenia,
  • na podstawie comiesięcznych faktur.

Podatek VAT odliczyć można w postaci jednorazowego odliczenia z góry w przypadku leasingu finansowego, natomiast odliczenia na podstawie comiesięcznych faktur można dokonać w przypadku leasingu operacyjnego, traktowanego jako świadczenie usług.

Jakie są pozostałe zalety leasingowania auta?

Oprócz możliwości odliczenia VATu, wzięcie pojazdu w leasing ma wiele innych zalet. Jedną z nich jest możliwość wykupienia pojazdu po jego symbolicznej wartości, sięgającej nieraz jedynie jeden procent ceny wyjściowej, po zakończeniu umowy leasingowej. Ponadto, decydując się na leasing auta nie musisz martwić się o narzucony limit kilometrów, nie ma bowiem górnej granicy przejechanego dystansu. Kolejnymi zaletami leasingu jest duża dostępność różnego rodzaju aut, jasne, przejrzyste procedury, niewielkie wymogi dokumentowe i czytelne zasady przyznawania leasingu. Okres finansowania trwać może od sześciu miesięcy do nawet dziesięciu lat. Decyzja o udzieleniu leasingu zapada w jeden dzień. Nie wymagamy zaświadczeń ZUS ani US.

 

Leasingowanie samochodu gwarantuje pełną swobodę dysponowania autem, na zasadach równych z zasadami obowiązującymi właściciela pojazdu, dlatego warto przemyśleć tę formę finansowania samochodu.


Wróć

ikona facebook
ikona facebook